Mezar nedir?

Bilgisel 27 Ağu 2022

Mezar nedir sorusunu siz değerli okuyucular için hemen yanıtlayalım. Mezar ya da diğer ismi ile bilinen kabir, ölenin bir insanın ya da hayvanın gömülü olduğu yer anlamına gelmektedir. Bazı toplum ve kültürlerde ölüler yakılırken, semavi dinlerde ölülerin diğer dünyaya geçeceğine inanıldığından gömülür. Tarih boyuncu büyük devletlerin yöneticileri için anıt mezarlar inşa edilmiştir.

İslamiyet dininde ölüler genel olarak kefenler ile toprağın altına gömülürken, isteğe bağlı olarak tabut ile de gömülebilmektedir. Yahudiler ise kefenlere sardıkları ölü bedeni tabuta koyarak toprağın altına gömerler. Her iki inanç türünde de tabutların ahşap ve tahta malzemelerden yapılmasına, metal içermemesine ve dolayısı ile ölü bedenin doğal yollarla çürüme sürecinin engellenmemesine dikkat edilir. Eğer ki bir Müslüman cenazesi toprağa tabut ile gömülecek ise, tabutun kapağı açık bırakılır ve tabutun içerisine de toprak atılır.

Hristiyanlık dinine göre ise toprağa gömülme ana defin şekli olsa da cesedin yakılmasına Ortodoks kilisesi haricindeki neredeyse tüm mezhepler tarafından izin verilmektedir. Aynı şekilde çoğu Hristiyan mezarı, gömülü olarak toprağın altında bulunsa da mezarın yeryüzünden yüksek seviyede bulunduğu mozole tarzında mezarlar da kullanılmaktadır ve bu mozole tarzındaki mezartürü genellikle tüm aile bireyleri için inşa edilmektedir.

Musevilik ve İslam dinlerinde mezar kısmına defnedilecek olan bedenin gömülme aşamasında cesedin toprakla buluşup ayrıştırılması engelleneceği için toprakla bağlantısının kesilmesine karşı çıkılır. Ancak Hristiyanlık inancında ölüler topraktan ayrı şekilde defnedilebilir ve gömülmeden önce ölüye kozmetik uygulanabilmektedir.

Mezarların genellikle baş kısmında bulunan doğum tarihi, isim, ölüm ve benzeri bilgilerin yer aldığı tahta parçası veya bir taş bulunur. Dünya üzerindeki bazı kültürlerde mezar taşında bu bilgiler haricinde kişinin hayatta iken çok sevdiği nesnelerin çizimleri de bulunabilmektedir.

Ölüler, mezara genellikle yatay olarak defnedilmektedir. Fakat birtakım kültürler ölü bedenlerini toprağa dik olarak gömerler. Bunun nedeni bazen alan kıtlığı, bazense geleneklerdir. Eski Yunan medeniyetlerinde, genellikle ölüler dik şekilde defnedilirdi. Aynı şekilde bazı kültürlerde bir mezar içerisinde sadece bir ölünün bulunmasına izin verilirken evli olarak ölen çiftler ranza benzeri mezar türleri içerisinde beraber bulunabilirler.

Madagaskar adasının bir festivalinde bulunan neredeyse tüm ölüler bir tören ile her beş yılda bir defa mezar alanlarından çıkartılır, kemikler yıkanır ve temizlenir; bunların sonrasında ailece bir araya gelinerek bir tören yapılır.


Kabir Nedir?

İslam dininde ölünün mezar kısmına defninden itibaren kıyamet gününde yeniden dirilene kadar bekleyeceği yere ve bu süre içerisinde bulunacağı yere kabir adı verilmektedir. İnsan ölünce bedeni ayrışır ve toprağa karışır. Fakat ayrı bir varlığı olan ruh ölmez. İnsan kabir alanına gömüldüğü andan itibaren kıyamet gününü bekler.

Etiketler

Mezar

Türkiye’de bulunan mezarlıkların ve ünlülerin Mezarı nerede? gibi soruların yanıt bulduğu platform. 🕊️