Mezar tapusu nasıl alınır?

Bilgisel 27 Ağu 2022

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız için mezar tapusu nasıl alınır? Sorusunu tüm merak edilenleri ile cevaplayacağız. Mezarlıkların tapusu devlet mezarlıklarında defnedilen cenazeler için çıkartılması zorunlu bir kullanım belgesidir. Bu belge adından da anlaşılacağı üzere bir tabu değildir. Defnedilen insanın yakınları araçlığı ile o alanın o bedene özel olarak tescillendiğini ve defnedilen kişinin yakınlarından başka kimsenin o alanı kullanamayacağını ifade etmektedir. Mezar kullanım belgesi halk arasında mezar tapusu olarak bilinse de esas durum böyle değildir. Buradan hareketle de sorulacak soru mezar kullanım belgesi nasıl alını? Olmalıdır.


Mezar Tapusu Ücretli Mi?

Mezar tapusu belirli bir ücrete tabidir. Bu ücreti belediyeler belirlemektedir. İstanbul Anadolu ve Avrupa yakalarında tek kişilik mezarlar için mezar tapu ücreti yüz Türk lirasından başlamaktadır. İki kişinin gömüleceği mezarlarda ise bu ücretler değişkenlik göstermektedir.


Mezar Tapusunu Kim Alabilir?

Mezat tapusunu kim alabilir? Sorusunu hemen yanıtlayalım. Mezar kullanım belgesini vefat eden kişinin birinci dereceden yakınları alabilmektedir. Birinci derece yakınlar çocuk, ana, baba ve kardeşlerdir. Defnedilmiş olan kişinin birinci dereceden yakınları yoksa yahut birinci dereceden yakınlarının tamamı vefat etmiş ise mezar tapusu ikinci dereceden yakınlar tarafından alınabilmektedir. Defnedilen kişinin hiçbir yakını olmaması durumunda mezar kullanım belgesi beş yıl süre boyunca devlet tarafından kontrol edilmektedir.


Mezarlık Tapusu Ne kadar Sürede Çıkartılmalıdır?

Mezarlık kullanım belgesi defnedilme tarihinden itibaren on beş gün ile bir ay içerisine çıkartılmalıdır. Söz konusu belge mezarlığın bulunduğu mezarlık yerdeki mezarlık işleri müdürlüğünden çıkartılabilmektedir. Gerekli ücret de aynı mezar yerleri işletme müdürlüğüne ödenmekte ve ödemenin makbuzu da buradan alınmaktadır.

Mezarlık kullanım belgesi, gün içerisinde defnedilen kişinin yakınlarına teslim edilebilmektedir.


Mezarlık Tapusu Kaybolursa Ne Yapmalıyım?

Söz konusu mezarlık tapusu aslında kıymetli bir evrak değildir. Bu sebeple kaybolması durumunda genellikle bir problem olmamaktadır. Mezarlık işleri müdürlüğüne başvurarak kolayca yenisi çıkartılabilmektedir.

Mezarlık belgesi, diğer taşınmazlarda olanın aksine bir tapu değildir. Burası da sizin değil devletin arazisidir. Burada alınan ada ve parselin; defnedilmiş kişi adına tescil edilmesi ve karışıklıklara mahal verilememesi amaçlanmıştır. Mezarların alanının mülkiyet ve hakları devlete aittir. Daha doğru bir deyiş ile bölge belediyesine aittir. Bu sebep ile alınış olan mezar alanı kesinlikle satılamaz veya başkasına devredilemez.


Mezar Tapusu Çıkartmazsam Ne Olur?

Mezar tapusu çıkartmazsam ne olur? Sorusunu siz değerli okuyucular için yanıtlayalım. Söz konusu belgenin beş sene içerisinde çıkarılmaması durumunda mezar yerinin kontrol bölge belediyesine geçmektedir. Aynı şekilde belgenin alınmasından itibaren bir sene içerisinde mezara kişinin gömülmesi şarttır. Bir yıl içerisinde defin işlemi gerçekleşmez ise bu alanların kontrolü İBB’ye geçmektedir.

Etiketler

Mezar

Türkiye’de bulunan mezarlıkların ve ünlülerin Mezarı nerede? gibi soruların yanıt bulduğu platform. 🕊️