Mezar taşı nedir?

Bilgisel 27 Ağu 2022

Bu makalemizde siz değerli okuyucularımız için mezar taşı nedir? Sorusunu yanıtlayacağız. Mezar taşı mezarlıkların içerisine defnedilen kişi hakkında birtakım bilgiler ve duaların üzerine kazındığı ve genellikle mezarın baş ucuna dikilen mermerimsi taştır. Mezar taşı üzerlerinde çok fazla Türkçe deyim ve atasözü kullanılmaz. Kültürümüzde “mezar taşı ile övünülmez “şeklinde bir söz bile bulunmaktadır. Bu söz insanlar geçmişteki ataları ile değil, ancak kendi başarıları ve değerleri ile övünmelidir anlamlarına gelmektedir. Semavi yani tek tanrılı dinlerde mezar taşı geleneksel bir dini defin töreninin parçasıdır. Mezar taşı üzerine yazılanlar kültürden kültüre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak ad, soy ad, inanılan dinin sembolü, ölüm tarihi ve dualar yazılmaktadır.

Mezar taşı dik veya yatay, dörtgen, daire ve diğer tasarımlarda hatta büst veya heykel türlerinde de olabilmektedir. On sekizinci yüzyıl içerisindeki bazı mezarlar, mezarların ayaklarının ucu kısmını belli etmek amacıyla ayak taşları da içermekte idi. Başlarda bir mezar taşı, tabutun taş kapağı olarak veya kendisi idi ve mezar taşı mezarın üstüne yerleştirilen bir taş levha idi.


Mezar Taşı Malzemeleri

Mezar taşı malzemeleri farklı şekillerde olabilmektedir. Bunlardan bahsetmek gerekirse:

· Sahra taşı: Birçok kültür içerisinde, özellikle de Avrupa kültürlerinde kapalı mezarlar için kullanılmakta olan taşlar doğal yapıdaki taşlar idi. Sahra taşlarının kolay bulunması ve masrafsız olması nedeni ile kullanıldığı bilinmektedir.

· Granit taşı: Granit taşı sert bir taştır ve işlenmesi büyük beceri gerektirir. Modern işleme yöntemleri içerisinde bilgisayar kontrollü olarak dönen uçların kullanılması ve karton yapıdaki bir şablon üzerine kumlama yapılması yer almaktadır. Bu yöntemler ile işleme yapacak kişi neredeyse her türlü sanat eserini ve kitabeyi ortaya çıkarabilir.

· Mermer ve kireçtaşı: Hem kireç taşında hem de mermerde kolay oyulma özellikleri bulunmaktadır. Mermer yeniden katı hale dönmüş olan, esasında bir kireçtaşı şeklindedir. Bu sebeple yağmur suyunda bulunan hafif asit, zaman ile mermer ve kireçtaşı taşlarını zaman geçtikçe çözülebilir ve okunamaz hale getirebilmektedir. Portland taşı olarak bilinen taş türü ise Britanya’da sıklıkla kullanılan bir kireç taşı türüdür.

· Kumtaşı: Kumtaşı türü esasında dayanıklı ancak kolayca oyulabilecek kadar da yumuşaktır. Bazı kumtaşı eserleri günümüze kadar o kadar iyi korunagelmiştir ki kesiklerin izleri tek tek dahi fark edilebilmektedir. Delaminasyon, kumtaşı katları arasında nem oluştuğu taktirde meydana gelmektedir. Donup, genişleme yaşandıkça kumtaşı tabakalarında dökülme yalanmaktadır.

· Kayrak: Kayrak taşı türü hoş bir dokuya sahip olsa da biraz gözenekli ve katmanlar ile parçalanma eğilimindedir. Kayrak taşı özellikle Atlantik kıyılarından olan Charleston ve Savanah üzerinden Boston’a sevk ile yaygın olarak kullanılmakta idi.

Bir özet geçmek gerekirse bu taşlar arasından mezar taşı için en uygun taş gerek yapısı, gerek dayanıklılığı ile granit taşıdır.

Etiketler

Mezar

Türkiye’de bulunan mezarlıkların ve ünlülerin Mezarı nerede? gibi soruların yanıt bulduğu platform. 🕊️