Deniz Gezmiş Mezarı Nerede?

Mezarı nerede? 29 Ağu 2022

Deniz Gezmiş, 28 Şubat 1947 tarihinde dünyaya gelen, Marksist-Leninist öğrenci lideri ve militandır. 1965 tarihinde Türkiye İşçi Partisine üye oldu. 68 yılında 6. Filo protestolarına katıldı. Aynı yıl içerisinde İstanbul Üniversitesi olaylarına liderlik etti. 1969 yılında Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesinin kamplarına gerilla eğitimi almak amacı ve savaşmak için gitti. 20 Aralık 1969 tarihinde yakalandı ve 18 Eylül 1970 tarihine kadar tutuklu kaldı.

Hapisten çıktıktan sonra Türkiye Halk Kurtuluş Ordusunu kurdu ve İş Bankası Emek şubesini soydu. Dört Amerikalıyı kaçırdı ve 400.000 dolar fidye istedi. Bu olayın ardından 5 Mart tarihinde güvenlik güçleri ODTÜ’yü kuşattı. Dokuz saat süren çatışmalarda bir asker şehit oldu toplamda üç kişi öldü. ODTÜ süresiz olarak kapatıldı.


Deniz Gezmiş mezarı nerede? Sorusunu yanıtlayalım. Bu olayların ardından yakalandı ve yargılandı. Yargılama sonucu mahkeme idam kararı verdi. 6 Mayıs 1972 tarihinde idam edildi. Deniz Gezmiş mezarı Karşıyaka mezarlığı, Ankara’da bulunmaktadır.

Etiketler

Mezar

Türkiye’de bulunan mezarlıkların ve ünlülerin Mezarı nerede? gibi soruların yanıt bulduğu platform. 🕊️